Find2Us

Minecraft ücretsiz sunucu kurmak,ayarlarını yapmak.

Merhaba dostlar, Find2Us olarak sizlere yardımcı olacak içerikleri paylaşmaya devam ediyoruz. Bugün, ücretsiz, tek kuruş para ödemeden kaliteli bir Minecraft sunucusuna nasıl sahip olursunuz onu tanıtacak,ufak bir rehber niteliğinde yazıyla yardımcı olmaya çalışacağız.. Umarız faydası dokunur.

Öncelikle, sandığınızın aksine Minecraft sunucusu sahibi olmak o kadarda zor değil. Biz 2012-2013 yıllarında premium şekilde sunucu kurarken epey zordu,kabul etmeliyiz. Ancak 2019 yılına geldik ve her şey eskisinden daha kolay. Bizim zamanımızda en zor olan şey kendi isteklerimize göre olan eklentileri bulmaktı. Epey zor olduğu içinde farklılık elde etmek pek mümkün olmuyordu. Bizde ilk java ve sistemsel eğitimlere sarmaya aslına bakarsanız bu sayede başladık. Ekipçe Java dahil kendimize 3 farklı yazılım dili daha edindik ve sunucumuz için eklentiler yazmaya başladık. Bir Minecraft sunucusunu başarılı yapacak en büyük etken özgünlüktür. Diğer sunucularla aranızda fark olmazsa insanlar sadece yeni bir başlangıç olarak sizi seçeceklerdir. 2012’den 2013 yılına kadar tam bir sene Minecraft sunucusu yönettik. İlk başlarda 200-300 çevrimiçi olarak başladık yeri geldi 400’lü rekorlara bile zorladık. 2013 yılının sonuna geldiğimiz de ise 40-45 çevrimiçi aktif oyuncu görmek haliyle kırıcı oldu,bizde kapatıp farklı işlere yöneldik ama neyse konumuz bu değil! Kısacası, isterseniz başaramayacağınız hiç bir şey yok..

Nasıl hosting bulacağız? Kim ücretsiz barındırma sağlar ki?

Bunun için günümüzün en popüler seçeneklerinden biri olan “Aternos” isimli kuruluş bize yardımcı oluyor. Yasal şekillerde, bizlere sistemsel açıdan bir kaç kişiyi taşıyabilecek sunucular sağlıyor ve ücretsiz olarak maksimum 2GB Ram ile bir minecraft sunucusu açabilme olanağını sağlıyor. Aternos başlangıçta sunucunuzu tasarlayıp,hatalarını gidermek için iyi bir yol dostu olabilir. Ancak hayalleriniz büyükse bir bütçeye ihtiyacınız olacak baştan söyleyelim..

Aternos ile nasıl sunucu kurarız?

İlk önce https://aternos.org sitesine kayıt olarak başlayabiliriz.. Daha sonrasını adım adım aşağıya ekliyorum..

1- Aternos bize hazır altyapılı bir sunucuyu direkt olarak sağlıyor olacak.. Bunun ayarlarını yapmamız gerekecek.

2- Aternos’a kayıt olup panele giriş yaptıktan sonra, Yazılım bölümüne gelin ve kurmak istediğiniz spigot / bukkit sürümünü seçip altyapıyı hazırlayın. (Önerimiz spigot.)

3- Yazılım ile olan işimiz bittikten sonra Ayarlar kısımına geliyoruz ve sunucumuzun ayarlamalarını yapıyoruz. Altta örnek olarak ayarları gösterdiğimiz bir resimi ekledik.*

4- Daha sonra eğer istiyorsanız, Aternos’un size sağladığı ve kullanmanıza izin verdiği eklentileri sunucunuza ekleyebilirsiniz. Bunun için Eklentiler isimli bölümü kullanabilirsiniz. Ama unutmayın,eklentilerin spigot / bukkit sürümünüz ile uyumlu olması gereklidir. Aksi takdirde pek çok hata ile karşılaşabilirsiniz..

5- Elinizde bir dünya save veya hazır map var ise Dünyalar bölümünden yükleyebilirsiniz.

6- Yüklediğiniz eklentilerin içeriklerini Dosyalar bölümünden düzenleyebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOTLAR;

** Aternos sadece kendi platformunda bulunan yüzlerce plugini kullanmanıza izin verir,dışarıdan eklenti yüklemenize izin vermez.

** Aternos sunucuda sadece aktif oyuncu varsa sunucuyu aktif tutar. Aksi takdirde kimse yoksa belli bir süre sonra sunucuyu otomatik olarak kapatır.

** Aternos profesyonel bir sunucu için pek de iyi bir seçim değildir. Aternos’un ücretsiz hizmeti sadece başlangıç ve hazırlık sürecinde ki sunucular için uygundur.

Evet,yazımızı burada noktalıyoruz.. Aklınıza takılan soruları yorum kısımından sorabilirsiniz.. Ayrıca çeşitli minecraft eklenti – skript – map gibi paylaşımların yer aldığı forum adresimize de uğrayıp bilgi edinebilirsiniz..

 

" class="prev-article">Previous article

Related Articles

2 Comments

 • Rasim Şıklar , Eylül 22, 2019 @ 9:18 am

  Çok güzel bir anlatım teşekkürler. Bunun aynı şekilde kendi bilgisayarımıza nasıl kurarız anlatımıda gelirmi?

  • Vidar 👑
   Vidar 👑 , Eylül 22, 2019 @ 9:47 am

   Uygun bir zamanda,hazırlayıp paylaşmaya çalışırız. Takipte kalın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login

Register | Lost your password?